YURTDIŞI MARKA TESCİLİ

Türkiye’de başvurusu yapılmış ve tescil edilmiş markalar sadece Türkiye sınırları içerisinde korunmaktadır. Marka sahiplerinin ihracat, fuar katılımları, yurtdışına bayilik verme gibi nedenler ile ülke sınırları dışına çıkardıkları ürün ve hizmetlerine ait markalarını ilgili ülke veya ülkelerde tescil ettirmesi gerekmektedir.

Yurtdışı Marka Tescil

Yurt dışı marka tescil müracaatı iki şekilde yapılabilmektedir. Birincisi; Müracaat edilecek ülkedeki yetkili kuruma direk olarak ulaşmak veya o ülkedeki bir patent ofisinden destek almaktır. Yurt dışında marka tescil müracaatı işlemini gerçekleştirebilmek için birden fazla ülkeye müracaat edileceği düşünüldüğünde her ülke için ayrı ayrı uğraşmak hem zaman kaybına hem de maliyetin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ülkesel müracaat tarafımızca önerilmemektedir.

Yurt dışı marka tescil müracaatlarında1 Aralık 1995 de imzalanan ve 1 Ocak 1999 da Türkiye’ nin dâhil olduğu Madrid Protokolü kullanılarak yapılan müracaatlar daha avantajlıdır.

Madrid Protokolü üzerinden, aşağıda üye olan ülkelerin kodlarıyla birlikte verildiği tablodaki tüm ülkelere tek bir seferde marka tescil müracaatı yapılabilmektedir.

Madrid Protokolüne üye olan her hangi bir ülkeye müracaat edebilmemiz için Türkiye de tescilli ya da müracaatı yapılmış markamızın bulunması ve yurt dışı müracaatımızla Türkiye deki müracaatımızın marka örneklerinin aynı olması gerekmektedir.

Yurt dışı marka tescil müracaatı Türkiye’ deki markamıza 5 (Beş) yıl boyunca bağımlı bulunmaktadır. Marka tescil müracaatımızın Türkiye de kabul görmemesi durumunda yurt dışı müracaatlarımız da geçersiz sayılacaktır. Söz konusu Beş yıllık süre bittiğinde yurt dışı müracaatları bağımsız hale gelmekte bu süre sonunda Türkiye deki marka bir dava yoluyla iptal edilse dahi yurt dışı müracaatlar bundan etkilenmemektedir.

Madrid Protokolü üzerinden yapılan yurt dışı marka tescil müracaatları 10 Yıl boyunca koruma sağlar ve bu süre sonunda yenilenerek 10 yıl daha uzatılabilir. Yenilemenin sınırı yoktur

Madrid Protokolü Üye Listesi

Ülke Kodları

Ülkeler

DE

Almanya

US

Amerika

AG

Antigua ve Barbuda

AL

Arnavutluk

EM

Avrupa Topluluk***

AU

Avustralya

AT

Avusturya

AZ

Azerbeycan

BH

Bahreyn

BX

Benelux

BY

Beyaz Rusya

BW

Bostwana

BG

Bulgaristan

BT

Butan

CZ

Çek Cum.

CN

Çin

DK

Danimarka

KP

Dem. Kore

AM

Ermenistan

EE

Estonya

MA

Fas

FI

Finlandiya

FR

Fransa

GE

Gürcistan

HR

Hırvatistan

AN

Hollanda Antilleri

GB

İngiltere

IR

İran

IE

İrlanda

ES

İspanya

SE

İsveç

CH

İsviçre

IT

İtalya

IS

İzlanda

JP

Japonya**

ME

Karadağ

KE

Kenya

CY

Kıbrıs

KG

Kırgızistan

KR

Kore Cumhuriyeti

CU

Küba*

LS

Lesoto

LT

Letonya

LI

Liechenstein

LV

Litvanya

HU

Macaristan

MK

Makedonya

MN

Moğolistan

MD

Moldova

MC

Monako

MZ

Mozambik

NA

Namibya

NO

Norveç

UZ

Özbekistan

PL

Polonya

PT

Portekiz

RO

Romanya

RU

Rusya

SM

San Marino

SL

Sierra Leone

SG

Singapur

SK

Slovakya

SI

Slovenya

SY

Suriye

SZ

Swaziland

TR

Türkiye

TM

Türkmenistan

UA

Ukrayna

VN

Vietnam

RS

Sırbistan

GR

Yunanistan

ZM

Zambiya